Miasto Katowice zaprasza na Śląski Festiwal Nauki

Katowice przodowały niegdyś w ilości wydobytych ton węgla, dziś wyróżniają się w rankingach podsumowujących wyjątkowe wydarzenia kulturalne, sportowe i biznesowe. Bogate zaplecze hotelowe, najnowocześniejsze sale kongresowe i doskonały dojazd obejmujący różnorodne środki transportu jak magnes przyciągają organizatorów, którzy swoje imprezy lokalizują właśnie w centrum aglomeracji. 

Wśród festiwali i cyklicznych wydarzeń organizowanych w Katowicach znajdują się zarówno projekty ponadregionalne, jak i międzynarodowe. Miłośnicy muzyki, wielbiciele teatru i amatorzy nietypowych wrażeń rokrocznie zmierzają do stolicy aglomeracji, by poznać aktualne trendy, posłuchać światowych gwiazd i poczuć niepowtarzalną atmosferę. Śląski Festiwal Jazzowy, Rawa Blues Festival, OFF Festival czy Festiwal Tauron Nowa Muzyka na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń muzycznych, a Międzynarodowy Festiwal Teatrów A PART, Międzynarodowy Letni Ogród Teatralny i Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje” to znaczące imprezy w środowisku teatralnym.

Oprócz wydarzeń kulturalnych z roku na rok rośnie również prestiż i popularność eventów skupiających się na biznesie i innowacjach. Wystarczy wymienić choćby Europejski Kongres Gospodarczy, czyli największą imprezę biznesową Europy Środkowej, Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw, gromadzący przedstawicieli najważniejszego sektora polskiej gospodarki, oraz COP24, czyli szczyt klimatyczny ONZ. 

 Organizacja tych wydarzeń nie byłaby możliwa, gdyby nie transformacja miasta i całego regionu. W ostatnich latach Katowice przeszły ogromną przemianę – jeszcze nie tak dawno miasto postrzegane było jako symbol stereotypowo kojarzącego się Śląska: miejsca ciężkiego przemysłu, węgla i stali. Droga, jaką pokonały Katowice, stając się nowoczesną stolicą liczącej 2 miliony mieszkańców metropolii, jest zarazem przykładem transformacji, która dokonała się w całej Polsce.

Na terenach po dawnej kopalni powstała Strefa Kultury, miejsce unikatowe w skali nie tylko Polski, ale całej Europy. Powstały tu zachwycające architektoniczną kreską gmachy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Muzeum Śląskiego i Międzynarodowego Centrum Kongresowego, w którym to odbędzie się trzecia edycja Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice.

Katowice są miastem wielu wyższych uczelni; tysiące studentów czynią to miasto barwnym i tętniącym życiem. W szkołach wyższych całej Metropolii kształci się ponad 93 tys. studentów, z czego połowa w samych Katowicach. Każdego roku absolwenci z doskonałymi i zróżnicowanymi umiejętnościami zasilają lokalny rynek pracy. 

Ideą 3. Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice jest popularyzacja wiedzy i wyjście z nią poza akademickie mury. To propozycja nauki przez zabawę, do udziału w której zachęcamy i młodszych, i starszych, zapraszamy rodziny, grona przyjaciół i znajomych. W programie festiwalu przewidziano liczne pokazy, eksperymenty, prezentacje, wykłady i rozmowy, na które wstęp jest wolny.

– Przed nami już trzecia edycja regionalnego święta nauki w Katowicach. Nauka jest dla każdego, tak jak i ten festiwal. Dla grup szkolnych, dla rodzin, dla dzieci, studentów, dorosłych i seniorów – każdy na festiwalu znajdzie coś dla siebie – przekonuje prezydent miasta dr Marcin Krupa. – Takie spotkania stają się czasami inspiracją do wybrania dalszej drogi kształcenia czy ścieżki zawodowej, a często są po prostu znakomitą formą edukacji i dobrej zabawy. W różne meandry nauki wprowadzać nas będą, jak poprzednio, naukowcy, pasjonaci i fachowcy różnych branż poprzez szereg wykładów, warsztatów i spotkań.

Liderem 3. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE jest Uniwersytet Śląski w Katowicach, Miastem Gospodarzem są Katowice, a Współgospodarzem Górnośląsko-Zagłębiowska  Metropolia. Współorganizatorami wydarzenia są Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. J. Długosza w Częstochowie, Akademia Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki w Katowicach oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach. Partnerem instytucjonalnym festiwalu jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Głównym partnerem technologicznym jest Concept Music Art Sp. z o.o. Sponsorami strategicznymi przedsięwzięcia są PGNiG i PKO Bank Polski. Sponsorami są również Fujitsu Technology Solutions, Grupa Mokate, JAS-FBG S.A., Partnerami Danone Sp. z o.o., Biuro Podróży Altamira S.C.,  Bank Pekao SA. oraz Koleje Śląskie Sp. z.o.o., a Partnerem wspierającym są Katowickie Wodociągi SA.  

Miasto Gospodarz zaprasza na 3. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE!