Nowy podręcznik dla studentów „Turystyka aktywna w teorii i praktyce. Wybrane zagadnienia”

W styczniu 2020 roku nakładem Wydawnictwa AWF w Katowicach ukazał się podręcznik dla studentów zatytułowany „Turystyka aktywna w teorii i praktyce. Wybrane zagadnieniapod redakcją Rajmunda Tomika, Aleksandry Vierek i Gerarda Kosmali. Opracowanie jest efektem wspólnej pracy obecnych i byłych pracowników i współpracowników Katedry Prozdrowotnej Aktywności Fizycznej i Turystyki Wydziału Wychowania Fizycznego AWF im. Jerzego Kukuczki w Katowicach. Celem podręcznika jest prezentacja interdyscyplinarnej wiedzy na temat turystyki aktywnej. Spełniając oczekiwania studentów, a tym samym ułatwiając proces studiowania autorzy postanowili zebrać wyniki swoich badań nawiązujących do różnorodnych aspektów turystyki aktywnej. Część rozdziałów niniejszego podręcznika została już wcześniej opublikowana w tomach monografii naukowych „Turystyka aktywna w województwie śląskim”, jednak większość stanowi prezentację badań najnowszych.

Zawartość podręcznika:

1. Rajmund Tomik: TURYSTYKA AKTYWNA – POJĘCIA, RODZAJE I FORMY

2. Wacław Sonelski: SPECYFIKA RELACJI ISTNIEJĄCEJ POMIĘDZY DWIEMA FORMAMI TURYSTYKI: PRZYGODOWĄ I AKTYWNĄ

3. Artur Magiera: TURYSTYKA EKSTREMALNA – WYJAŚNIENIE POJĘCIA

4. Artur Magiera: RAJDY PRZYGODOWE – POJĘCIE, ROZWÓJ I ZASADY ORGANIZACJI

5. Aleksandra Vierek: EKOLOGICZNE ASPEKTY TURYSTYKI AKTYWNEJ

6. Gerard Kosmala: PROBLEMATYKA GEOGRAFICZNYCH UWARUNKOWAŃ TURYSTYKI AKTYWNEJ

7. Artur Magiera: WYBRANE ZAGADNIENIA Z ZAGOSPODAROWANIA DLA TURYSTYKI AKTYWNEJ

8. Aleksandra Vierek: ASPEKTY PRAWNE OCHRONY PRZYRODY I ŚRODOWISKA W TURYSTYCE AKTYWNEJ

9. Rajmund Tomik, Agnieszka Ardeńska: MOTYWACJA DO UPRAWIANIA WYBRANYCH FORM TURYSTYKI AKTYWNEJ

10. Andrzej Hadzik, Ewa Sadowska-Krępa, Przemysław Pietraszewski: PRODUKT TURYSTYKI AKTYWNEJ – PRÓBA KONCEPTUALIZACJI

11. Danuta Żylak: UBEZPIECZENIA W TURYSTYCE AKTYWNEJ