14 mld euro na Erasmus+

Komisja Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego zaakceptowała budżet na lata 2014-2020 dla nowego programu edukacyjnego.

Erasmus+ jest nowym programem edukacyjnym Unii Europejskiej, który ma zostać uruchomiony już w 2014 r.

Scali on kilka dotychczasowych programów: Comenius, Erasmus, Erasmus Mondus, Leonardo da Vinci, Grundtvig oraz Młodzież w działaniu.

Nowe rozwiązanie będzie przeznaczone nie tylko do szkolnictwa wyższego. Obejmie wszystkie sektory edukacji oraz sportu. Kierowany będzie dla osób w wieku od13 do 30 roku życia, które chcą uczyć się lub studiować za granicą.

- Udało nam się z powodzeniem zebrać w grupę różne programy jednocześnie zachowując ich specyfikę. Mam nadzieję, że ten program będzie równie skuteczny jak do tej pory - wyjaśnia poseł sprawozdawca Doris Pack (EPP, DE).

Nowe koncepcje

Dotychczas niestosowanym w programach rozwiązaniem będzie uruchomienie wymiany opierającej się na zajęciach sportowych. System wprowadzi także możliwość zagranicznego wolontariatu polegającego na walce z nielegalnym dopingiem, dyskryminacją i przemocą na wydarzeniach sportowych.

Poza tym w ramach programu Erasmus+ międzynarodowe, niekomercyjne wydarzenia sportowe mogą starać się o dofinansowanie.

Budżet

Przyjęty budżet stanowi, że granty otrzymywane przez uczestników programu mają być lepiej dopasowane do kosztów życia i edukacji w danym kraju. Ponadto zgodnie z dokumentem przyznane środki powinny być zwolnione z podatku i innych opłat.

Nowy program edukacyjny pozwoli Unii Europejskiej udzielać gwarantowanych kredytów na kontynuowanie nauki. Oznacza to, że uczestnicy planujący studia magisterskie w innym kraju będą mogli skorzystać z kredytu Dla studiów magisterskich przewidziane są dotacje w wysokości 12 tys. zł. Studenci studiów dwuletnich mogą otrzymać aż do 18 tys. euro.

Polska

Powstały w 1987 roku program Erasmus działa w Polsce od roku 1998/99.

Nowy scalony projekt edukacyjny będzie realizowany tym razem przez trzy ministerstwa: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Resort Nauki i Szkolnictwa Wyższego informuje, że z inicjatywy Polski do Erasmusa+ będą mogli partycypować chętni z krajów sąsiedzkich Unii Europejskiej, w tym państwa partnerstwa Wschodniego.

Uczestnictwo w programie będzie możliwe po spełnieniu wymogów formalnych np. podpisaniu stosownej umowy, utworzeniu narodowej agencji zarządzającej programem oraz wpłacie tzw. entry ticket.

Jeśli projekt zostanie zaakceptowany przez Parlament Europejski, to wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2014 roku.

Źródło: rp.pl